maandag 21 september 2009 om 19:54 door redactie in dossier “
Monumenten(zorg)”
 |
|
De Borgmolen anno 2009. |
GROU – Gijs van Reeuwijk, molenconsulent van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, geeft vrijdag het startsein voor de ingebruikname van de
Borgmolen op De Burd. De molen is gebouwd in 1850 en in 2007 gerestaureerd en op De Burd een stuk verplaatst. Het is één van de weinige achtkantige molens welke rond Grou en Earnewâld hebben gestaan. Van oudsher wordt het gebied bemalen door spinnekopmolens. De Borgmolen had de laatste jaren geen functie meer omdat door herverkaveling dergelijke bemaling niet nodig was.
Louis Lyklema, voorzitter van stichting Poldermolens De Lege Midden, stelt op zijn beurt vrijdag de
Haensmolen in gebruik. De Haensmolen (bouwjaar 1895) werd op 9 januari 2004 zwaar beschadigd nadat een binnenvaartschip de molen aanvoer en totaal verwoestte. Die stond toen op de Haenskrite aan het PM-kanaal. De molen heeft nu een plekje op De Burd gekregen.
Beide molens gaan weer dienst doen als hulpgemaal voor het bemalen van de polder op De Burd.